news 480x140

סיון לביא, אם חד הורית לפעוטה בת שנתיים וחצי, קיבלה צו הרחקה מהמעון של בתה המנוהל ע"י נעמת בעיר ימים. הסיבה, לטענתה, היא מעורבותה בוועד ההורים שפעל להחלפת חלק מצוות הגן בשל טענות לאלימות מילולית ופיזית. כשהחליטה להגיע למעון בכל זאת, חיכו לה בכניסה מאבטחים שמנעו ממנה להיכנס  
סיון לביא לא האמינה כמה קצר הוא המרחק בין מעורבות בוועד הורים לעימות עם מאבטחים.
סיון לביא

לביא בכניסה לגן | צילום: טלי מולנר

לביא, אם חד הורית לפעוטה בת שנתיים וחצי, הנמצאת במעון של נעמ"ת, נמנתה עם ועד ההורים שניהל מאבק מול מנהלת המעון וצוות הגן, לאחר שבמקום עלו טענות לאלימות מילולית ופיזית.
כל חטאה של לביא, אגב, היה שנידבה את ביתה לקיום אסיפת ההורים, שבסיכומה הרשמי נכתב בין היתר: "התחושה הכללית בגן היא הפקר, חוסר ניהול, חוסר פיקוח ואי שקיפות מוחלטת, ומכאן שלא נמשיך לשתוק ונצא למאבק מוכרז כנגד כל העוולות". 
בין השאר דרשו ההורים את החלפתה המיידית של מנהלת הגן, הוצאתה המיידית של מנהלת כיתת הבוגרים שמתנהגת בצורה אגרסיבית ובלתי חינוכית, הדרכה פדגוגית שוטפת וסדירה לצוות החינוכי וכן הצבת מצלמות בכיתות הגן.   

שעיר לעזאזל

להפתעתה של לביא, במה שמזכיר יותר משטרים אפלים במדינות חשוכות, התברר לה כי הנהלת המעון סימנה אותה כ'שעיר לעזאזל', או אם תרצו מנהיגת המרד, והחליטה לטפל בעניין ביד קשה. בשישי האחרון, קיבלה לביא צו הרחקה מהמעון של בתה, כשבמסמך רשמי עם הלוגו 'נעמת לגיל הרך', הובהר לה שמעתה תוכל לשלוח את בתה למעון רק בליווי של אנשים אחרים. 
"בעקבות התנהגותך הלא מקובלת בין כותלי המעון כלפי המטפלות והמנהלת, הננו להודיעך על הרחקתך מהמעון", נכתב. "לאור האמור, ילדך יובא/יוצא מהמעון בידי מורשים מטעמך. הנך מתבקשת למסור לנו בכתב את פרטי המורשים להבאת/הוצאת ילדך. הודעה זו תקפה עד סוף שנת הלימודים תשע"ו".  

דרמה בשער הגן

למרות צו ההרחקה, החליטה להביא להתייצב כרגיל ביום ראשון במעון, כשאליה התלוותה חברת ועד שכונת רמת פולג, טלי מולנר, שאף תיעדה במצלמה את המתרחש. 
"כשהגעתי לגן ביום ראשון נדהמתי לגלות שחיכתה לי ניידת עם שני שוטרים, כשבנוסף מאבטח וכל הצוות הניהולי של המעון אסרו עלי את הכניסה למקום, והכל כמובן לעיני ביתי הקטנה", מספרת לביא הנסערת. "למכתב אין תוקף משפטי ולכן השוטרים נמנעו מלהתערב, אבל עבורי מדובר בטראומה של ממש. הם ממש יצאו לקרב מולי. לא יכול להיות שגוף כמו נעמ"ת מתנהג כמו ארגון פשע. מנהלת הגן אמרה לי אישית שתשלם מכספה כדי שאקח את ביתי ואעזוב את המעון. היא פשוט רוצה להשתיק את מה שהיא מכנה מרד".   

נעמת: לא נאפשר ביריונות הורים

מהנהלת נעמ"ת נמסר בתגובה: "כל תלונה קטנה כגדולה שהוגשה על ידי הורים במעון עיר ימים טופלה בצורה עניינית. החלטת נעמת שלא לאפשר לאם להיכנס למעון באה בתגובה להתנהגות מאיימת ומשתלחת של האם מזה תקופה ארוכה. ההחלטה נתקבלה בשיקול דעת ובהתאם לכתוב בערכת הרישום, המהווה חוזה לצורך העניין. נעשו ניסיונות להידבר עם האם והיא אף הוזמנה לפגישות במטרה להפסיק את התנהגותה המאיימת והבלתי מקובלת אך היא בחרה להתעלם. ביום שישי האחרון ספגה מנהלת המעון איומים מילוליים מאם זו. האם הגיעה למעון עם מלווים (שאינם מהורי המעון), והם צילמו והעירו הערות תוך כדי כניסה למעון, וזאת למרות מכתב ההרחקה. בלית ברירה הגישו נציגות נעמת תלונה במשטרה וזאת במטרה להוציא לאם צו הרחקה. 

נעמת תמשיך לקבל את ילדה של האם במעון בזרועות פתוחות, בחום ובאהבה אך לא נוכל לאפשר בריונות הורים במעון שצריך להוות מופת לסביבה חינוכית בטוחה ומוגנת לכולם, כולל לצוות העובדות. לפיכך האם לא תורשה להיכנס למעון ומתבקשת כי מי מטעמה (דמות שהאם אישרה בכתב) הוא שיכניס ויוציא את הילד מהמעון.".

ממשטרת ישראל נמסר כי הוגשה תלונה והיא נבדקת. 

תגובות נזעמות

חברת ועד שכונת רמת פולג, טלי מולנר, שכאמור ליוותה את לביא והייתה עדה למתרחש, לא מתכוונת לעבור על העניין לסדר היום ובפוסט זועם שפרסמה בקבוצת הפייסבוק של השכונה כתבה בין השאר: "סתימת פיות, צו הרחקה להורים שמעיזים להתלונן על גננת והזמנת שוטרים ומאבטח לגן בדרישה לעצור את האמא על הסגת גבול. פשוט בושה!!! מנהלת מעון שמול המצלמה דורשת מהאמא שהילדה תיכנס לבד לגן, ושלא מול המצלמה דורשת מהשוטרים לעצור את האמא. מחוץ לגן עוד ועוד אמהות שמגיעות מביעות תמיכה, ומודות שאלמלא המחיר הזול שהן משלמות, היו מזמן מוציאות את הילדים מהגן הזה. על פניו, לכאורה, ההתעללות וההתנהלות המחפירה של חלק מצוות הגן וההנהלה הן עניין שבשגרה, אבל המחיר הזול משתיק הורים. אמא אחת שמחליטה לא לשתוק, מלווה לגן ע"י שוטרים כאחרונת המחבלים. לאמא אחת שהיתה אמיצה מנסים לסתום את הפה. תחשבו פעמיים לפני שאתם בוחרים גן לילדים שלכם".

ממשרד עו"ד מלול נמסר 

אתמול התייצב מנכ"ל חב' עו"ד מלול ושות' בכניסה לגן, עו"ד ג'ורנו שהסביר לשוטר רס"מ דקל עוקב מתחנת נתניה כי המכתב של הנהלת נעמ"ת אינו צו הרחקה, לא ניתן ע"י גורם שיפוטי, אלא על ידי נציגי המעון, ולכן אין לו כל נפקות משפטית, ומשכך אין כל מניעה חוקית כי האמא תכניס את ביתה לגן, השוטר שראה את המכתב אישר כי אכן אין מדובר בצו הרחקה וכי אין כל תוקף משפטי, ואמר כי לא ניתן למנוע מהאם להיכנס.

בזמן ההמתנה בחוץ שמע ג'ורנו תלונות זהות מהורים רבים, יודגש כי פרט לשוטרים לא שוחח ג'ורנו עם איש מהנוכחים. מייד עם קבלת תגובת נעמ"ת הוציא משרד עו"ד מלול ושות' מכתב התראה ודרישה לפיצוי ע"ס 100,000 ש"ח בטרם נקיטת הליכים משפטיים וזה בעקבות "סילופים שקרים ודברי הבל שהנהלת המעון מפיצות להורי הפעוטים, כמו כן דברי הרפש והבלע שעולים מתגובת נעמ"ת" לדברי עוה"ד. במידה ותוך 7 ימים לא יצא מסמך התנצלות פומבי ע"י נעמ"ת, יפנה משרד עו"ד מלול ושות' לבית משפט השלום נתניה בתביעת דיבה והוצאת לשון הרע ופגיעה בשמה הטוב של גברת לביא. יוטב כי במקום להוסיף חטא על פשע יואילו ויוציאו מכתב התנצלות, אחרת יאבדו בנעמ"ת ע"פ חוק את טענת ההגנה היחידה העומדת להם והיא התנצלות".