news 480x140

ויולטה יעקובוב בת 45 רופאה מתחזה מנתניה נשלחה ל-5 שנות מאסר בכלא, לאחר שביצעה טיפולים קוסמטיים בעשרות רבות של נשים והותירה רבות מהן עם נזק בלתי הפיך.

"במשך שלוש שנים סבלתי מפצעים מוגלתיים בבטן ועד היום כל הגוף שלי עם סימנים

הרופאים אמרו לי שלא ניתן להחזיר את המצב לקדמותו ושאם אני רוצה לתקן באופן חלקי את הנזקים בבטן זה יעלה לי 33 אלף שקלים. השפתיים שלי, כמו אבן. אני לא מסגלת לבצע את הפעולות הכי פשוטות. אפילו את בעלי לא הצלחתי לנשק. בסוף התגרשנו. כל החיים שלי השתנו. האנשים שהכירו אותי קודם, לא מזהים אותי ברחוב".

העדות הזאת שייכת לא' – צעירה ממרכז הארץ, שלפני מספר שנים הגיעה למרפאתה של יעקובוב על מנת לעשות טיפולי יופי ויצאה משם עם נזק בלתי הפיך. א' היא רק אחת מבין נשים רבות שנפלו קורבן למעשיה של יעקובוב, שבמשך תקופה ארוכה ביצעה טיפולי יופי פולשניים, כשהיא מתחזה לרופאת עור, מזייפת תעודות ומסמכים רפואיים ומאיימת על המטופלות, שהעזו להתלונן נגדה.

בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בנצרת גזר על יעקובוב חמש שנות מאסר בפועל, לאחר שהורשעה במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של התחזות לרופא, הזרקת חומרים אסורים, זיוף מסמכים, הלבנת הון ועבירות נוספות.

טיפולי יופי שהובילו לאשפוזים ולנזק בלתי הפיך

זאת הייתה הפעם השנייה, בה הועמדה הרופאה המתחזה לדין. במאי 2013 בית משפט השלום בחיפה, שלח את יעקובוב לשנתיים מאסר בפועל, לאחר שהורשעה כי העניקה במשך שנים טיפולים קוסמטיים בחיפה, בתל אביב ובקריית אתא, כשהיא מתחזה לרופאה ומזריקה למטופלות חומרים שונים, תוך שהיא גורמת להן בחלק מהמקרים, נזקים בלתי הפיכים.

יעקובוב – המתגוררת בנתניה עלתה ארצה ממדינות חבר העמים בשנת 2004. בשנת 2007, היא החלה לעסוק בתחום הטיפולים הקוסמטיים ועבדה במכוני יופי שונים ברחבי הארץ. יעקובוב מעולם לא הוסמכה כרופאה. בחקירות במשטרה היא מסרה, כי סיימה בארץ מוצאה 10 שנות לימוד ושהיא הוסמכה שם כאחות. לאחר שעלתה ארצה היא לא הצליחה לקבל תעודת הסמכה כאחות ולכן, החליטה להציג את עצמה בתור רופאת עור. יעקובוב שיקרה ללקוחותיה וביצעה בהם טיפולים מורכבים, שרק רופא מוסמך רשאי לבצע. כתוצאה מכך גרמה לעשרות נשים נזק כבד, בחלק מהמקרים, בלתי הפיך.

באחד המקרים, שתוארו בכתב האישום, יעקובוב הזריקה לגופה של המתלוננת שביקשה לעבור טיפול להמסת הצלוליטיס, עשרות זריקות שהכילו חומרים לא יודעים, שגרמו לפצעים מוגלתיים גדולים ולשלפוחיות. ללקוחה אחרת, יעקובוב הציעה לעבור סדרת טיפולים לצמצום הקמטים בפנים וזריקות לבטן לשם המסת שומן. החומרים הלא יודעים בהם השתמשה המתחזה, גרמו לנזקים כבדים. זמן קצר לאחר הטיפול, המתלוננת אושפזה בבית חולים למשך עשרה ימים, כשהיא סובלת מפצעים רבים בבטן עם סימני דלקת וגם מנפיחות וקשיון תת עוריים בפניה. כך תיאר את מעשיה של יעקובוב השופט יחיאל ליפשיץ במסגרת גזר הדין, שנתן: "הדברים נעשו על ידי הנאשמת למען בצע כסף והתקיימו על פני חודשים ארוכים במהלכם הזריקה עשרות פעמים זריקות שתוכנן אינו ידוע, לגופן של המתלוננות, וזאת ללא כל ידע אודות השלכות מעשיה. "אם לא די בכך, הרי שהנאשמת, אף איימה על חלק מהמתלוננות שכל "חטאן" היה כי דרשו הסברים ותשובות בנוגע למעשים שנעשו בהן".

הורשעה פעמיים באותן העברות

במשך מספר חודשים יעקובוב התחמקה מהמאסר שנגזר עליה ובו בעת המשיכה לבצע את אותן עבירות שבגינן הורשעה. היא נעצרה בשנית, בפברואר 2014 בעקבות עשרות תלונות חדשות שהגיעו למשטרה. כתב האישום השני נגד יעקובוב היה מהחמורים בתחום וכלל 12 סעיפי אישום נפרדים בגין התחזות לרופא, חבלה מחמירה, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה ועברות נוספות. יחד עם הרופא המתחזה, נעצר גם בעלה - אברהם יעקובוב בגין חשד בסיוע לקבלת דבר במרמה. במסגרת הדיון שנערך בשבוע שעבר. בית משפט המחוזי בצפת גזר על יעקוב, כאמור, חמש שנות מאסר בפועל, שירוצו במקביל לשנתיים מאסר, שנגזרו עליה בתיק הקודם. בעלה, נשלח לארבעה חודשי מאסר, שירוצו בעבודות שירות.

עורך דינה חיים אוחנה מסר בתגובה: "מדובר בנאשמת שהביעה חרטה ולקחה אחריות על המעשים. היא סובלת מבעיות אישיות מאוד חמורות. לאור כתב האישום החמור שהוגש נגדה, מדובר בעונש מאוזן, שמביא לידי ביטוי גם את נסיבותיה האישיות של הנאשמת וגם את חומרת המעשים, שהורשעה בהם".

טיפים לנשים שמתכננות לעבור טיפולי יופי

ד"ר רגב

בראש בראשונה, יש לבדוק באתר האינטרנט של משרד הבריאות האם האדם אשר מציג את עצמו כמומחה בטיפולים קוסמטיים מורכבים, הוא אכן רופא ובאיזה תחום הוא מתמחה", הסביר ד''ר דן רגב מומחה לכירורגיה פלסטית .

"אם שם הרופא, אינו מופיע במאגר של הרופאים ורופאי שיניים, יש לעצור כאן ולחפש מישהו אחר. לפי פקודת הרופאים, כל רופא רשאי לעסוק ברפואה אסטטית, לרבות הזרקות בוטוקס. אבל הלקוחות צריכים לדעת, שמי שלומד בהתמחות שלו על מה שקורה על פני עור, זה רק כירורגים פלסטיים ורופאי עור. לכן מומלץ להגיע אליהם."

שנית, אני ממליץ מאוד לעשות שיעור בית לפני המפגש הראשון עם הרופא. לחפש באינטרנט חוות דעת, הרשעות קודמות. אסור להסתמך אך ורק על המלצות של חברה, שעברה טיפול אצל אותו רופא. לדעתי, כל האנשים, שנפלו קורבן למטפלים לא מקצועיים ומתחזים, הגיעו בעקבות המלצות חבריהם.

האנשים צריכים לדעת, שבוטוקס זאת תרופה לכל דבר, שמחייבת מרשם רופא. לכן רק רופא יכול לרכוש אותה. אם מישהו שאינו רופא מוסמך מציע לבצע זריקות בוטוקס, זה צריך להדליק נורה אדומה.