סיור במוקדי הפריצות ודרכי הגישה

עקב גל פריצות חסר תקדים הוחלט על הקמת המשמר האזרחי בשכונה רמת פולג-עיר ימים המורכב ממתנדבים. 

לאור המצב הודיע ועד תושבי השכונות על כוונתו להקים משמר אזרחי פולג - עיר ימים, תוך ההדגשה, כי מתנדבי המשמר יפעלו אך ורק בשכונות הללו ,לטענת התושבים, רמת הביטחון האישי שלהם ירדה בצורה ניכרת במהלך החודש האחרון. התושבים מספרים, כי כמעט מדי יום נפרצת דירה או בית פרטי באזור.

הפורצים הכריזו עלינו מלחמה

"רק במהלך השבועיים האחרונים, שמעתי על 10 מקרים של פריצות לבתים פרטיים ברמת פולג הישנה", סיפר לנתניה נט אחד התושבים. "באחד המקרים הפורצים נכנסו לתוך הבית של המכרים שלי, "וניקו" את הקומה השנייה, עת שהמשפחה ישבה סביב השולחן ואכלה ארוחת שישי בקומה הראשונה. מה שבאמת מפחיד, זאת התעוזה של הפורצים. התושבים מאוד חוששים וחשים חסרי אונים. אני באופן אישי החלפתי את המנעולים בדירה שלי, אחרי שפרצו לשכנים אצלנו בבניין. אבל, אני רחוק מלהיות רגוע".

"השכונה הישנה גועשת ורועשת", כתב בעמוד הפייסבוק של תושבי שכונות רמת פולג ועיר ימים, תושב אחר. "יש תחושה, שכנופיות הגנבים הכריזו עלינו מלחמה. כל אדם תמים, שהולך ברחובות שלנו בשעות הערב, הופך לחשוד. ארוחות שישי הפכו לחוויה לא נעימה. כל שנייה אנחנו קמים כדי לבדוק את המפלסים של הבית".

פגישה בין נציגי השכונות למשטרה

ביום שני השבוע התקיימה בתחנת משטרת נתניה פגישה בין נציגי ועד השכונות עיר ימים ורמת פולג, לבין מפקד תחנת נתניה, ניצב משנה דורון תורג'מן. במסגרת הפגישה, סיפרו נציגי הועד על הפגיעה הקשה בתחושת הביטחון בקרב התושבים והציגו את דרישותיהם מהמשטרה.

"קודם כל, המשטרה צריכה להקים בשכונה נקודת שיטור קהילתי", אמר לנתניה נט חבר בוועד שכונות פולג, עירי מים, אלעד כהן. "נקודת המשטרה תוכל לתת מענה מהיר לתושבים וגם לשמש את המתנדבים של המשמר האזרחי. בנוסף ביקשנו מהמשטרה להגביר באופן מידי את נוכחות הניידות המשטרתיות, על מנת להרתיע את הפורצים. דרשנו גם לסגור את שתי הכניסות העיקריות לשכונות עיר ימים ורמת פולג בשעות הלילה. באופן, שהכניסה המשנית מרחוב עוזי חיטמן תיסגר הרמטית ובכניסה הראשית דרך צומת פולג, יוצב מחסום עם נקודת ביקורת של המשטרה. ביקשנו גם לחסום באופן מוחלט את שבילי העפר המובילים לרמת פולג הישנה".

לחצני מצוקה לתושבים

על מנת להגביר את האפקטיביות של הטיפול המשטרתי, חברי הועד מציעים לתושבי השכונות, ובייחוד לאלו המתגוררים בבתים הפרטיים, לרכוש לחצני מצוקה ולהציב אותם בביתם.

"עלות של לחצן המצוקה אינה גבוה, וזה בהחלט שווה את ההשקעה, לאור גל הפריצות הפוקד אותנו", המשיך כהן.

"מבין הדרישות שהצגנו במשטרה, ביקשנו גם לחבר את הלחצנים למוקד 100, על מנת להגביר את תחושת הביטחון של התושבים. בנוסף ביקשנו גם לטפל בבעיית השוהים בלתי חוקיים, העובדים באתרי הבנייה בעיר ימים וגם לרשת את השכונה במצלמות, שיחוברו אל המוקד המשטרתי".

לא כל הדרישות, שהציגו התושבים זכו לתגובה נלהבת מהמשטרה, יחד עם זאת, הבטיח ניצב משנה תורג'מן להגביר באופן מידי את הנוכחות המשטרתית בשכונה ולטפל בבעיית השוהים בלתי חוקיים. "מהשיחה עם מפקד התחנה הבנו, שגם נושאים כמו סגירת השכונה וחיבור לחצני המצוקה למוקד המשטרתי, הם בהחלט אפשריים", אמר כהן. "לגבי נקודת המשטרה, קיבלנו תשובה שלילית".

מה אומרים נציגי הועד?

נציגי הועד מבהירים, כי הגברת הפעילות המשטרתית, אינה תחליף למשמר האזרחי, שמעתה ימקד את פעילותו אך ורק בשכונות עיר ימים ורמת פולג. "נכון להיום נרשמו כבר קרוב ל-30 מתנדבים", אמר כהן. "בנוסף יש כ- 50 תושבים נוספים שמתנדבים באופן קבוע למשמר האזרחי. אנחנו מקווים, שתושבים נוספים יצטרפו אל המשמר ויחד עם הסיוע המשטרתי נוכל סוף סוף להחזיר לתושבים את השקט והביטחון".