תקף מינית למעלה מ-100 ילדות

לפני כשבועיים הוגש לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום חמור נגד ישי גברילוב, תושב נתניה בן 34, המואשם בביצוע עברות מין חמורות כנגד למעלה מ-100 קטינות, רובן מתחת לגיל 14 

על פי המיוחס לו בכתב האישום, גברילוב ביצע, באמצעות האינטרנט, עשרות עברות אינוס, מעשים מגונים ומעשי סדום – כל זה, תוך כדי התחזות, מרמה וניצול תמימותן של הילדות.

בנוסף לכך, מואשם גברילוב בעברות של סחיטה באיומים, הטרדה מינית ופרסום והצגת תועבה.

גרם לילדות לבצע בעצמן עברות מין חמורות

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי פרקליטות מחוז מרכז, במרוצת השנים 2012-2015, במאות הזדמנויות ובתדירות יום-יומית, פנה הנאשם לילדות בנות 10-15 באמצעות התוכנות פייסבוק, סקייפ וואטסאפ, הציג את עצמו בפניהן כקטין או קטינה בני גילן, תוך שימוש בזהות בדויה שיצר לעצמו. בין הכינויים, שאימץ גברילוב היו בין היתר:  "בלונדה חמה", "כוסון על", "מוות לערבים אמן", "נטוש המהממת", "נסיכה קסומה", "קוקו" ו"שולט בשפחות במצלמות".

גברילוב השתמש בשיטות מתוחכמות, על מנת לזכות באמונתן של הקטינות, דוגמת תכנת "many cam" המאפשרת הצגת סרטון, שצולם מבעוד מועד, כאילו שהוא מצולם בזמן אמת. בדרך זו, קיים הנאשם שיחות וידאו צ'אט עם הקטינות, הציג בפניהן סרטוני תועבה ובהם דמויותיהם של קטינים או קטינות, אליהם התחזה, והנחה אותן לבצע את בעצמן מעשים מיניים חמורים, שחלקם הגיעו לכדי ההתעללויות.

"הקטינות, אשר הלכו שולל אחר מצג המרמה שיצר הנאשם, וסברו כי הן מקיימות שיחה עם נערה או נערה בני גילן, שיתפו פעולה עם הנחיות הנאשם" נכתב בכתב האישום שהוגש כנגד גברילוב. "הנאשם הורה להן להתפשט, לעמוד למול מצלמת הרשת בשלל תנוחות, ןלבצע בעצמן עבירות מין חמורות ומעשים סדיסטיים. כל זה לצורך סיפוק צרכיו המיניים ותוך ניצול גילן הצעיר, סקרנותן ותמימותן של הקורבנות". עוד עולה מכתב האישום , כי כאשר מישהי מהילדות סירבה לבצע את הוראותיו של הנאשם, הוא איים עליהן כי יפרסם ברשת תמונותיהן האינטימיות או סרטונים אינטימיים שצילמו על פי הוראותיו.

ערנותו של האב מנע קורבנות נוספים

מעשיו של המשיב נחשפו הודות לערנות אביה של אחת מקרבותיו – ילדה בת 11, אשר בדק את מחשבה ומצא בו צ'אטים עם תכנים מיניים. האב פנה מיד למשטרה, שפתחה בחקירה בניסיון לאתר את זהותו של avi eilonהחשוד. "המעורבות של ההורים במקרים כאלה היא קריטית", הסביר עורך דין אבי אילון המתמחה בתחום הפלילי והנוער. "ראשית, הם חייבים לפקח באופן הדוק ביותר על השיחות האינטרנטיות של ילדיהם, ובשום פנים ואופן לא לאפשר שיחות אל תוך הלילה. הם חייבים להזהיר את הילדים משיחות עם אנשים שאינם מכירים, גם אם אלו בנות, וללמדם לעדכן את ההורים, בכל פעם כאשר מקבלים בקשת חברות ממקור לא ידוע. מה, שמיוחד אמור להדליק נורה אדומה אצל ההורים, זאת בקשה חוזרת לחברות לאחר שהילדה כבר סירבה לבקשה הראשונה".

החקירה, שנוהלה על ידי יחידת הסייבר הארצית בלהב 433, הובילה את המשטרה אל דירתו של גברילוב בשדרות בנימין בנתניה. גברילוב נעצר בשני למרץ השנה, ובמחשב האישי שלו נמצאו מאות קבצים וסרטונים, המגוללים את מעשיו ביותר מ- 100 קטינות. במהלך חקירתו, הנאשם שתק, אך עדויותיהן של עשרות קטינות אודות המעשים החמורים שביצעו בעצמן בהוראתו של הנאשם, שחלקם הגיעו עד כדי התעללות, סיפרו את הסיפור במקומו. במסגרת בקשה למעצר עד תום ההלכים, טענה עו"ד עינת לב-ארי מפרקליטות מחוז מרכז, כי לולא ערנותו של אביה של אחת הקטינות, הנאשם היה ממשיך את מעלליו ופוגע בקורנות נוספים. עוד טענה לב-ארי כי "חלק ניכר מן הקטינות אשר גילו בעקבות חקירת המשטרה את זהותו האמתית של הנאשם, הגיבו בסערת רגשות גדולה, וחלקן נקלעו למצב נפשי כה קשה עד כי לא הצליחו למסור את גרסתן בחקירה".

הקושי למצות את הדין עם עברייני מין

"יש תמיד קושי בתיקים של עבריינות מין כלפי קטינים" , אמר עו''ד איילון. "הקושי הזה נובע בעיקר, מהעדות של הקורבנות, מה שמוביל תיקים מסוג זה, לכיוון של הסדר טיעון עם הנאשם. לרב, זה גם יהיה הסדר מקל יחסית, מכיוון שרשויות התביעה מתייחסות לחוות הדעת של פסיכולוגים, לפיה העדות של קטינה עלולה לגרום לה נזק נפשי חמור ולעתים בלתי הפיך.. ההורים לעיתים מסרבים לכך, והתביעה מוצאת עצמה בבעיה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות קיימת החמרה בענישת עברייני מין אינטרנטיים. המשטרה לא ידעה כמה גדולה התופעה עד, שהקימו יחידות שנלחמות בזה".

סנגרו של גברילוב, עו"ד אבי כהן המייצג את הנאשם מטעם הסנגוריה הציבורית אמר בתגובה, כי "מדובר בכתב אישום יוצא דופן וחריג בהיקפו העצום. נצטרך זמן רב ללמוד את החומר. הנאשם ללא כל עבר פלילי, שמגיע ממשפחה נורמטיבית, ולשמחתי אין מחלוקת שלא פגש את אף אחת מהנערות. אם אכן קיימות ראיות לכל האמור בכתב האישום, אין ספק שקיימת נזקקות טיפולית רבה".