הציר הכחול

חדשות טובות לילדי שכונות עיר ימים ורמת פולג: מזרקות הציר הכחול שנותרו סגורות במהלך כל השנה סוף סוף יחזרו לפעול.

אבל יש גם קאץ'. כל הפרטים בכתבתה של מיכל מרגלית.

המאבק סביב המזרקות בציר הכחול בשכונת עיר ימים, שהתעורר בקיץ שעבר עם פתיחת הציר, ונמשך לאורך כל השנה, ככל הנראה, סוף סוף מגיע לקצו.

תושבי השכונות ונציגי הועד, שהשתתפו בשיחות ובמפגשים עם נציגי העירייה וחברת ח.ל.ת. מספרים על הפיילוט של עירייה , במסגרתו יופעלו המזרקות במתכונת של שלוש פעמים ביום. התושבים מבהירים, כי מדובר בפיילוט בלבד. "מבחינת התושבים, הפיילוט הוא סוג של פשרה", הסביר ליאור דניאל, תושב עיר ימים וממשתתפי השיחות עם העירייה בנושא הציר הכחול. "במידה והבלגן שהיה כאן בקיץ שעבר, הרעש, והלכלוך יחזרו, אנחנו נפעל לסגירת הציר. בינתיים, הוחלט כי המזרקות יפעלו שלוש פעמים ביום: פעמיים בשעות הבוקר ופעם אחת בשעות אחר הצהריים, למשך חצי שעה בכל פעם".

האתר המושקע הפך לסיוט עבור תושבי הבניינים הסמוכים

 דאגתם של תושבים, במיוחד אלה, המתגוררים בבניינים הסמוכים אל הציר הכחול, היא בהחלט מוצדקת. בקיץ שעבר, הציר הכחול, שמשך אליו מאות מבקרים מהשכונה ומחוץ לה, הפך עבורם למטרד של ממש. "בשנה שעברה היה כאן תהו ובהו", המשיך דניאל. "כולנו אוהבים לראות את הילדים נהנים מהמזרקות, אבל ההורים שלהם כנראה שכחו שהם נמצאים בלב שכונת מגורים שקטה. היו אנשים שהגיעו לכאן עם שולחנות פיקניק וכיסאות מתקפלים. הם השאירו לכלוך, זרקו טיטולים מלוכלכים לתוך הנחל המלאכותי. הילדים הקטנים עשו את צרכיהם בכל מקום אפשרי. בערב אחרי שכולם עזבו, המקום היה נראה מטונף ומזוהם. אני מאוד מקווה, שזה לא יחזור גם בקיץ הקרוב".

הציר הכחול

הציר הכחול הוא פרויקט יפייפה של עיריית נתניה, שמוביל משדרות בן גוריון, דרך עיר ימים, אל חוף פולג. מדובר בפרויקט, שהושקעו בו מיליונים ותושבי השכונה, במיוחד ילדיהם ציפו בכיליון עיניים לפתיחת המזרקות. לאחר שהמזרקות הופעלו בקיץ שעבר והמקום פורסם כאתר חינמי לילדים, הוא הוצף במאות מבקרים, שרובם אינם מהשכונה ובחלקם אף אינם תושבי העיר. קרוב ל -500 מבקרים פקדו את הציר מדי יום, כשהם מצוידים בשמיכות וצידניות ,מחצלות, בגדי ים ומגבות. המתחם המיועד למגורים ללא שירותים ציבוריים, הפך ליעד בילוי רעשני ומלוכלך, עם ריח צחנה, ופסולת זרוקה בכל מקום. לקראת סוף יוני, המצב החריף, לאחר שהתגלו מקרי דיזנטריה בקרב הילדים שנהגו להשתכשך בתוך הנחל המלאכותי, ולאחר ההתערבות של משרד הבריאות, נדרשה עיריית נתניה להחליף את משאבות המזרקה.

הציר הכחול

לקראת סוף הקיץ האחרון, תושבי הבניינים הפונים אל הציר הכחול, התארגנו והשיגו 150 חתימות של הדיירים, המבקשים להחזיר את השקט לחייהם. באוקטובר 2014, נציגי הבניינים הוזמנו לפגישה בעיריית נתניה עם נציגים בכירים בח.ל.ת (החברה לפיתוח ותיירות נתניה בע"מ). שתי חלופות עמדו על הפרק: העברת המזרקות לכיוון חוף הים, או לפארק שלולית החורף, או לחילופין - גידור המזרקות באמצעות גדר זכוכית. בסופו של דבר, נוכח התנגדות התושבים, אף אחת מבין הפתרונות שהוצעו לא יצאו אל הפועל.

שעות פעילות ציר כחול עיר ימים נתניה
נחל -כל השבוע בשעות 09:00--23:00 

משטח רטוב לילדים (ג'טים)  ימים א-ה בלבד 10:00--10:30    12:30--13:00     17:00--17:30   19:00--19:15