קצין משטרה מאביחיל הורשע בעבירות של הטרדה מינית והפרת הוראה חוקית של גרושתו. השופטת "המקרה שלפנינו חריג בחומרתו"

קצין משטרה

אילוסטרציה | fotolia 

קצין המשטרה הורשע בבית משפט השלום בכפר סבא בעבירות של הטרדה מינית, הפרת הוראה חוקית והטרדה באמצעות הטלפון.

הנאשם היה נשוי במשך 16 שנים ונישא לאשה אחרת. כשחשד שגרושתו החלה לנהל רומן, הוא החל לשלוח לה הודעות רבות באמצעות מסרונים ובאמצעות אפליקציית ווטטס אפ. במשך כארבעה חודשים שלח הקצין לגרושתו כ- 575 הודעות חרף בקשתה שייחדל. ברובן של ההודעות התייחס בבוטות למיניותה, עלב בה ואיחל לה איחולי מיתה (בין היתר שתחנק, שתחלה במחלת סרטן, שתתאבד, שתעלם, שתישרף וכו"ב). 
בעקבות התנהלותו, זומן הנאשם לחקירה וחתם על כתב ערובה האוסר עליו ליצור קשר עם גרושתו במשך 15 יום. למרות זאת שלח הנאשם הודעה בזו הלשון "שלום זונה, תסירי בבקשה את השם והמייל והטלפון שלי מהוט" ובכך הפר את ההוראה החוקית. 

ההליכים בתיק נמשכו זמן רב, על רקע מצבו הרפואי של הנאשם, כפי שנטען על ידי חוות דעת מומחה מטעמו, בה נטען כי הקצין סובל ממחלה כרונית מסוג בכצ'ט, המתבטאת, בין היתר בהחמרה במצבו במצבי לחץ, לרבות נוכחות בדיונים בהליכים משפטיים. ההגנה טענה כי אינו יכול להתייצב לדיונים מחמת מחלתו ונשקף סיכון גבוה, כי חיובו בהתייצבות, ידרדר את מצבו הרפואי עד כדי סכנת חיים.

הפרקליטות  מצידה ביקשה להגיש חוות דעת נגדית לפיה מצבו הרפואי ואשפוזיו של הנאשם בתכוף למועד הדיונים מחד והעדר הסכמות בין הצדדים מנגד, יצרו מלכוד חריג ומטריד שמנע קידום התיק.

קו ההגנה של הנאשם השתנה מספר פעמים במהלך ההליך. כך בחקירתו אישר למעשה שליחת "עשרות או מאות" מסרונים והודעות וכן הודה שאלו כללו קללות וגידופים, לרבות איחולי מוות, אלא שלדבריו מדובר בהתכתבות הדדית לגיטימית על רקע סכסוך משפחתי שאין מקום להתערב בו, ובהודעות שאינן מאיימות או מטרידות. 

הפרקליטות מצאה את עדות המתלוננת מהימנה, נעדרת מניע ומוטיבציה להפללה, וביקשה לתת אמון מלא בעדותה ומוצאת את  גרסת הנאשם הפכפכה ובלתי סבירה. 

השופטת מרב גרינברג ציינה "לאחר שבחנתי לעומק את ראיות הצדדים וטיעוניהם, מצאתי לקבוע כי המאשימה הצליחה להוכיח אשמתו של הנאשם בכלל העבירות המיוחסות לו. התמונה הראייתית בתיק שלפני, כפי שעולה מעדות המתלוננת, הפלטים שהוגשו ממכשיר הטלפון שלה, תוכנן של ההודעות וכמותן בצירוף גרסת הנאשם בחקירותיו ובעדותו, מביאנו למסקנת הרשעה ברורה וחד משמעית.

מקורם של המעשים נשוא כתב האישום הוא בהידרדרות הקשר בין הנאשם למתלוננת, זמן קצר לאחר גירושיהם ונישואיו לאחרת. מהראיות עולה בברור קושי של הנאשם בהפנמת הליך הגירושין והשלכותיו על השינוי במערכת היחסים בין השניים. ואולם, הנאשם לא יכול היה לשאת את המחשבה שהמתלוננת מנהלת קשר רומנטי עם אחר, פירש זאת כפגיעה בכבודו ובכבוד ילדיו ועל רקע זה, ומתוך תחושת נקם, החל במסכת השתלחויות בלתי פוסקת במתלוננת, שקיבלה ביטוי בין היתר בשליחת שטף הודעות ומסרונים".

על יסוד כל האמור לעיל החליטה השופטת להרשיע את הנאשם בביצוע הטרדה מינית, הטרדה באמצעות הטלפון והפרת הוראה חוקית.