הפגנה נגד פתיחת בית הספר הדתי בחיים חפר

כתב תגובה חריף של ההורים הדתיים, כנגד העתירה של ההורים החילוניים, הוגש השבוע לבית המשפט. שנאת היהודים, אנטישמיות והסתה – אלה רק חלק מהטענות שהועלו מסגרתו. 

מחלוקת סביב בית הספר היסודי - ממלכתי "חיים חפר" בשכונת עיר ימים, שהחלה לפני מספר חודשים,

עם הודעת עיריית נתניה על כוונתה לפתוח בשטחו, כיתה א' דתית במסגרת בית ספר דתי – ממלכתי "קרליבך", הגיעה לשיאה.

ביום ראשון השבוע, ההורים הדתיים בשכונה הגישו לבית המשפט המחוזי בלוד כתב תגובה חריף כנגד העתירה, ששיגרו לפני כחודשיים הורי התלמידים ב"חיים חפר" . 

הם מכנים את ילדנו: "נטע זר" רק בגלל כיפה על ראשם

"העותרים מכנים את אותם ילדים רכים, ילדי קרליבך בני השש העולים לכיתה א', בשם 'נטע זר' ואת פתיחת הכיתה עבורם כ'רוע הגזירה'. אכן, ילדים רכים הם 'גזירה רעה' ו'נטע זר' בעיני העותרים אך בשל הכיפה שעל ראשם". במילים אלו פנה לבית המשפט עו''ד ד''ר ניסן שריפי, תושב השכונה, אב לילד העולה לכיתה א' בבית ספר קרליבך וממובילי המאבק להקמתו. "הגורמים הקיצוניים מצד העותרים אף טרחו להחתים תושבים על עצומה אינטרנטית שכותרתה: 'נגד דתיים בשכונה', ובה נכתב בין השאר, 'שכונתנו היא שכונה בעלת צביון חילוני מובהק ובעלת שטחי ציבור מצומצמים ביותר, ואנו דורשים כי שטחי הציבור של השכונה יופנו לטובת צרכיהם של הרוב המוחלט של התושבים". 

העתירה שעוררה את זעמו של ד''ר שריפי, הוגשה, כאמור, לפני כחודשיים בשם הורי התלמידים ב"חיים חפר" המתנגדים לפתיחת בית הספר הממ''ד קרליבך בשטחו. לטענתם של ההורים, ב"חיים חפר" אין מספיק כיתות פנויות, ופתיחת הכיתות הדתיות במקום, תבוא על חשבון כיתת האומנות והמדעים וכיתת התיאטרון. "לא משנה לנו בכלל האם ילמדו כאן ילדים דתיים, אמריקאים, או סינים", אמרה בכעס אם תלמידה ב'חיים חפר'. "אנחנו לא רוצים, שהילדים שלנו יפגעו. כל הטענות על הגזענות וההסתה נגדנו, פשוט מופרכות ואין להן שום קשר למציאות. מרבית ההורים בוועד, הם אנשים מסורתיים וגם הם מבינים, שלפתוח בית ספר דתי בתוך חיים חפר, זה פשוט לא הגיוני. בעירייה אמרו לנו שאין חלופה, אבל זה לא נכון. מהבדיקות שערכנו עולה, שבבי"ס רש"י בקריית נורדאו יש קומה שלמה ריקה ורק 7 כיתות לומדות, בבי"ס אמית עמיטל באגמים יש 7 כיתות נעולות". 

פארק כלבים- כן, בית ספר דתי – לא!

ד"ר ניסן שריפי

עוד טען ד"ר שריפי במסגרת כתב התגובה, כי "קו זה של העותרים, מהווה המשך ישיר לאלימות ולבריונות בה נקט לפני מספר חודשים קומץ מסית ומדיח מבין תושבי שכונות פולג - עיר ימים. לטענתו של שריפי, מדובר בסגנון אנטישמי וגזעני מובהק. "אותם עותרים, פעלו להקמת "פארק כלבים" גדול בשכונת עיר ימים ופארק נוסף לכלבים נבנה בשכונת רמת פולג. פארקים אלה נועדו אך ורק לכלבים של תושבי השכונה, ומבחינתם ענין כלכלי שיש לבצעו. בזמן שבית ספר ממלכתי-דתי הוא בזבוז כספי ציבור. כלבים הם בעלי חיים שיש לטפחם ולגדלם באהבה. ילדים עם כיפה הם בדרגה פחותה מבעלי חיים".

נראה, שבשלב הזה של המאבק, המתנגדים משני צדי המתרס, חצו מזמן את הקווים האדומים. מה שנראה הגיוני לצד אחד, נתפס כמופרך לגמרי בצד האחר. הקרע, שנוצר בין התושבים החילוניים, לבין התושבים הדתיים והמסורתיים בשכונת עיר ימים ורמת פולג, הולך גדל והפתרון שיספק את שני הצדדים אינו נראה באופק. 

תגובת העירייה : כיתה דתית בחיים חפר, זה רק פתרון זמני

"לא מדובר בבית ספר דתי שיבנה בתוך בית ספר ממלכתי, אלא בכיתה דתית אחת בלבד שתתארח במבנה בית הספר, וזאת עד לבנייתו של בית ספר ייעודי שיבנה לתלמידי הזרם בשכונת עיר ימים", נמסר בתגובה מהעירייה. "חשוב להדגיש כי מבנה בית הספר חפר כולל 16 כיתות אם ועוד 9 חדרי ספח, בעוד שכיום לומדים במבנה רק 8 כיתות אם, כך שבגיבוש ההחלטה נלקחו בחשבון כל צרכי בית הספר גם לשנת הלימודים הבאה".

לעניין המילוט יודגש כי במפגש שקיימה העירייה עם ההורים, הוצגו בפני ההורים כל האישורים הבטיחותיים הנדרשים להפעלת הלימודים במתחם. עוד יובהר כי נעשתה פנייה למשרד החינוך שהכיר בצורך להקמת ביה"ס ממ"ד ובהתאם לכך קיבל ביה"ס הדתי שצפוי לקום בשכונה סמל מוסד ואנו מקווים כי לקראת שנת תשע"ז יעברו התלמידים ללמוד במתחם החדש.

בענין עתירת הורי חיים חפר כנגד הקמת כיתה ממ"ד נמסר: "ההחלטה התקבלה בתיאום מלא עם משרד החינוך, מתוך שיקולים מקצועיים, כאשר טובת כלל התושבים וילדיהם לנגד עינינו. הנושא מצוי בהליך משפטי והעירייה תפעל בהתאם להחלטת הדין".

הורי התלמידים ב"חיים חפר" דורשים התנצלות מעו''ד שריפי

"אנו מצפים מעו"ד שריפי לחדול מאמירות קשות והכפשות חסרות כל שחר על גבול ההזויות, המאשימות את הורי חיים חפר בהעדפת כלבים ובהדרת דתיים מהשכונה כולה, להגיע לביה''ס חפר ולהתנצל בפני ההורים על אמירות אלו, ובסיום העתירה לקבל את החלטת בית המשפט ולפתוח דף חדש מבחינת יחסי שכנות טובה עם תושבי השכונה".