ישיבת המועצה

ההורים, שהגיעו למחות כנגד המחירים הגבוהים של הקייטנות במת''נסים, הוצאו מהאולם על ידי אנשי הביטחון של העירייה.

אתמול בשעות הערב, במהלך ישיבת מועצת עיריית נתניה, פרצה מהומה באולם הישיבות לאחר שהתושבים, שהגיעו למחות כנגד המחירים המופקעים של הקייטנות העירוניות, הוצאו מהאולם עלי ידי פקחי העירייה. 

"הדיון היה מתכונן לעסוק בנושא הדוחות הכספיים של המת''נסים לשנת 2014", אמר עמיר פרי, חבר ועד תושבי קריית השרון וממשתתפי הישיבה אתמול. "לפי הנתונים העולים מהדו''חות הכספיים של המתנ''סים לשנת 2013, ישנו רווח תפעולי בסעיף קייטנות וגנים, העומד על למעלה ממיליון ושבע מאות אלף שקלים. לפי מה שידוע לנו כיום, גם בשנת 2014, הרווח של המתנס''ים בסעיף קייטנות וגנים, היה פחות או יותר זהה".

טענת ההורים: המת''נסים עושים רווח, באמצעות כספי ההורים

"תושבים רבים מרגישים, שהמת''נסים עושים רווח באמצעות כספי ההורים, והרווח הזה הולך לפרויקטים אחרים", המשיך פרי. "במהלך הישבה אתמול, היה אמור להיחשף דו''ח של 2014, אבל במקום זה, הוחלט להוריד את הנושא מסדר יום". לאחר שלתושבים נודע כי הדיון בנושא הדוחות הכספיים של המתנס''ים נדחה לתחילת חודש יוני, הם פרצו בקריאות זועמות. במקום התפתחה מהומה, והתושבים הוצאו מאולם הישיבות על ידי פקחי העירייה.

אם אשלם על שתי קייטנות, לילדים שלי לא יהיה מה לאכול!

"אם אשלם על שתי הקייטנות, לא יהיה לי ממה לקנות אוכל לילדים!" אמרה שירה איתן, אם לשני ילדים בגילאי חמש ושנתיים וחצי, שהתפרצה אתמול במהלך ישיבת המועצה. איתן עובדת במשרה מלאה, אך היא מתגוררת עם ילדיה בדירה שכורה ומשכורתה אינה מספיקה על מנת לכסות את הוצאות הקייטנות עבור שני ילדיה. "אין לי שום פתרון אחר לחודשים יולי – אוגוסט", אמרה איתן, "אני לא מוכנה, שהילדים שלי יירקבו חודשיים בבית. קייטנת קיץ, זו זכות בסיסית שצריך כל ילד צריך לקבל".
במהלך השבועות האחרונים, שיגרו ראשי ועדי השכונות קריית השרון ופולג-עיר ימים, מכתב לראש העיר מרים פיירברג – איכר, בבקשה להפחית את עלות הקייטנות ב 20% וכן להאריך את שעות הפעילות שלהן. עד כה, לא התקבלה תשובה רשמית בנושא.

ישיבת מועצה

תמונה: שירה איתן

<<קראו עוד על קייטנות בנתניה >>

"אנחנו הגענו לישיבה במטרה לראות את הדוחות הכספיים של המת''נסים ולהציע פתרונות אפשריים", המשיך פרי. "אם לא ניתן להוריד את מחירי הקייטנות, אז אפשר לצמצם בפעילויות. אבל לא נתנו לנו לדבר והוציאו אותנו מהישיבה. התחושה היא, שאין שקיפות מלאה בנתונים. מחירי הקייטנות העירוניות, הינם גבוהים כמו הקייטנות הפרטיות. אם ראש העיר מתיימרת להגיד שהחינוך הוא הדבר הכי חשוב עבורה, אז היא צריכה לפעול לקייטנות עממיות יותר לילדי העיר".

תגובת העירייה:

נבהיר כי נושא הדוחות הכספיים ידון בישיבת מועצה בה יובאו דוחות כלל המתנ"סים לאישור, שכן מדובר באותו נושא.

התושבים הוצאו מהאולם ע"י יו"ר מועצת העיר, בהתאם לנוהל, בשל הפרעתם למהלך התקין של הישיבה.

אין באפשרותנו להתייחס לנתונים הכספיים עד למועד אישור הדוחות באופן רשמי.

תגובת דוברות החברה המתנ''סים: 

אם המדינה תחליט לסבסד את הלימודים גם בחודשי הקיץ, כמובן שגם המחירים ירדו בהתאם. ראשית המרכזים הקהילתיים שמפעילה החברה למתנסים הארצית הם מוסדות ללא כוונת רווח. 

אם נותר סכום כזה או אחר מפעילות מסוימת הוא מנותב לפעילות אחרת לרווחת כלל התושבים.זה נכון גם למרכזים הקהילתיים שמפעילה החברה למתנ"סים בנתניה.

דבר נוסף שחשוב להבהיר זה שרווח תפעולי אינה שורת הרווח הסופית ולכן הוא גם נקרא רווח תפעולי ולא רווח.
אם יינתנו נתונים בנודע לרווח כלשהוא, כמובן שכאומר הוא יופנה שוב לעבר התושבים עצמם ולרווחתם
לכל אורך השנה קיים חוק חינוך חינם, למעט בחודשי הארץ. ברור לנו שזה עשוי להכביד על חלק מההורים שצריכים לממן מספר ילדים בו זמנית. אם מדובר במצוקה כלכלית, ניתן תמיד לפנות לוועדת חריגים. כמו כן, אם המדינה תחליט לסבסד את הלימודים גם בחודשי הקיץ, כמובן שגם המחירים ירדו בהתאם.