שביתת תיכונים

ההורים נגד משרד החינוך: האחריות על הדלפת הבגרויות מוטלת על משרד החינוך

היום בבוקר נפתחה שביתה כללית בבתי הספר העל יסודיים בנתניה, במסגרת המחאה הארצית של מנהלי תיכונים והורים נגד משרד החינוך.

בעקבות הודעת משרד החינוך על הנהלים החדשים, שמטרתם להילחם בהדלפת בחינות הבגרות, הודיע אמש פורום ועדי ההורים היישוביים שייחל מהיום בהשבתה מדורגת ומבוקרת של הלימודים במקומות שונים בארץ ובין היתר בנתניה. במסגרת הנהלים החדשים, יצטרכו התלמידים הניגשים לבחינות הבגרות, להגיע לכיתות למעלה משעה לפני תחילת הבחינה. לטענת ההורים, החלטת משרד החינוך עוררה תגובות חריפות בקרב ההורים. 

אם התלמידים לא ישתפו פעולה, הבחינה לא תתקיים

סמדר סגל-יו"ר ועד ההורים"מי שכשל בהדלפת בחינת הבגרות, זה משרד החינוך, ומשרד החינוך גם צריך לקחת אחריות", אמרה הבוקר סמדר סגל, יושבת ראש של ועד ההורים בנתניה. "מועצת הנוער יודעים לנהל מאבקים בצורה בוגרת ויפה ומנכ"לית משרד החינוך מכניסה בהם פחד, שאם לא ישתפו פעולה לא יתקיים המבחן. הילדים לא יכולים להגיע חצי שעה לפני ארבעים וחמש דקות ולהישאר עוד שעתים וחצי במבחן ויש כאלה שמבקשים אורכה. בנוסף יש המון תלמידים עם בעיות קשב וריכוז, שלוקחים ריטלין לפני הבחינה. ההמתנה לתחילת הבחינה, תכניס אותם ללחץ ותפגע בציון שלהם".

במסגרת הפיילוט של משרד החינוך, שיחל היום בשעה 12 בצהריים, יתקיים בבתי הספר העל יסודיים ניסוי שיתרגל את הנהלים החדשים. דפי נוסחאות במתמטיקה ודף הנחיות לבחינה, יישלחו לכל בתי הספר באמצעות מערכת פנימית. המנהלים אמורים לתרגל את תהליך הורדת הקבצים, הדפסתם, הידוקם, העברתם לתלמידים, וחישוב סך הזמן של כל הפעולות הללו. 

נמשיך בהשבתת הלימודים, עד שמשרד החינך לא ישנה את החלטתו.

"ההחלטה של מנכ"לית משרד החינוך היא הזויה", המשיכה סגל. "המבחן כולל 67 עמודים, לא בטוח שהמדפסות יספיקו להדפיס. בנוסף, אם כולם יכנסו יחד לאתר של משרד החינוך, הוא עלול לקרוס. לא כל בתי הספר מוכנים לשתף פעולה. חלק מהם, אפילו לא מחוברים לאינטרנט. אנחנו לא בעד להשבית את הלימודים, אבל אין לנו ברירה אחרת ואנחנו נמשיך במחאה עד שמשרד החינוך ישנה את החלטתו.

התלמידים: לא בהכרח נשתף פעולה עם הנהלים החדשים

גם התלמידים שעסוקים בימים אלו בבחינות הבגרות לא מתלהבים מהחלטת משרד החינוך, אך גם לא מתרגשים מההפחדות והאיומים. "הבן שלי לומד בימים אלו לבחינות הבגרות, לכן ההחלטה על השביתה לא נוגעת לו מאחר והוא ממילא לא מגיע לביה"ס" אומרת אורלי תמם, אמא לילד שלומד לבגרות בבי"ס אלדד "הילדים לא צריכים לסבול ולפי מה שהבנתי ממנו ומחבריו, הם לא בהכרח מתכוונים להגיע 45 דקות לפני הבגרות". 

משרד החינוך: הנהלים החדשים לא מושלמים ולא אידיאליים, יחד עם זאת לא נשנה את החלטתנו

למרות מחאת ההורים, נחוש משרד החינוך לדבוק בנהלים החדשים, יחד עם זאת, מדגישים במשרד החינוך כי ההנחיות החדשות מתייחסות אך ורק לבחינות בקיץ הקרוב. כמו כן נמסר בתגובה ממשרד החינוך כי המשרד בוחן דרכים חדשות להפעלת בחינות הבגרות, כך שהן כבר תחולנה על בחינות הבגרות של החורף תשע"ו.