עולי צרפת שילמו עשרות אלפי שקלים על דירות שלא עמדו למכירה. המתווך הנתנייתי אנדרי (ניסים) פטוסי, נשלח לשלוש וחצי שנות מאסר בבית הסוהר. 

עולים חדשים מצרפת, שעלו לנתניה בשנים האחרונות, נפלו קורבן למעשיו של חיים (אנדרי) פיטוסי – מתווך נדל''ן תושב העיר, שגבה מהם עשרות אלפי שקלים כמקדמה עבור דירות "מוזלות" מכונס נכסים. 

כשהתברר שהדירות כלל אינן למכירה, היה כבר מאוחר מדי. הכסף הועבר לחשבונו הפרטי של פטוסי, שהזדרז לעזוב את הארץ באמצעות דרכון מזויף. כעת יצטרך פטוסי לשלם מחיר כבד על מעשיו. בית משפט השלום בנתניה קבע כי המתווך ישלח לשלוש וחצי שנות מאסר בכלא, ויפצה את המתלוננים בסכום כולל של מיליון ומאתיים אלף שקלים.

מלכודת לצרפתים

אלפי עולים חדשים מצרפת עלו לנתניה בשנים האחרונות עקב גל האנטישמיות, ששטף את אירופה. עבור חלק מהם המפגש עם המציאות הישראלית, הפך לחוויה לא נעימה במיוחד. מכתב האישום שהוגש נגד פטוסי, עולה כי בין השנים 2012 -2013, הוא ניצל את תמימותם של העולים החדשים, ביצע עשרות מעשי מרמה, וגרף לכיסו מאות אלפי שקלים.
פטוסי נהג לפנות ללקוחות הפוטנציאלים מצרפת, ולהציע להם לרכוש בתיווכו דירות במחיר מוזל, שכביכול עוקלו על ידי הבנקים ולכן נמכרות על ידי כונס נכסים במחיר זול משמעותית ממחיר השוק. הנאשם החזיק מתוקף עיסוקו, מפתחות לאותן דירות, השייכות לתושבי צרפת, ומשמשות עבורם כדירות נופש ועל כן עומדות ריקות רוב ימות השנה.

הדירות הללו לא עמדו למכירה ובעליהם לא העלו על הדעת, שמתווך האמון על נכסיהם בישראל משתמש בהם, כדי להוציא כספים מלקוחות תמימים.

הנאשם הציג למתלוננים מסמכים מזויפים, שכביכול הוצאו על ידי בית המשפט וכונס הנכסים, והבהיר כי עליהם לשלם 20% מערך הדירה. העולים העבירו לחשבנו של פטוסי עשרות אלפי שקלים והיו בטוחים, שעשו עסקת נדל''ן כדאית. את הכסף, שילשל הנאשם לכיסו הפרטי. כעבור כמה חודשים, כאשר הבחינו הלקוחות, כי "עסקת הרכישה" אינה מתקדמת, הם פנו פטוסי להסברים. אך הנאשם טען בפניהם, כי העסקה מתעכבת מסיבות שונות, בין היתר, בשל העומס בבתי המשפט. בדצמבר 2014, פטוסי עזב את הארץ עם דרכון מזויף, וחזר לישראל רק כעבור כחצי שנה.

שלשל לכיסו למעלה ממיליון שקלים

בתום משפט פלילי הורשע פיטוסי בעשרה סעיפי אישום, בהם 20 עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות כנגד שמונה מתלוננים שונים, במסגרתן שלשל לכיסו יותר ממיליון שקל. בנוסף הוא הורשע בעבירות של זיוף ושימוש במסמך מזויף ובהעלמת מס, מאחר שהסכומים שקיבל במרמה לא דווחו למס הכנסה.

ההתדרדרות

 "הנאשם הודה במיוחס לו כבר במהלך החקירה ושיתף פעולה עם החוקרים מיוזמתו שלו. הוא אף מסר פרטים נוספים והביע צער וחרטה כנה כבר במשטרה" אמר עורך דינו של הנאשם עורך דין גיא מימון עוד הוסיף "הנאשם עמד בראש מורכן בבית המשפט, הצטער והסביר את הבושה הגדולה בכך שלמעשה הפך לשבר כלי חסר כל אמצעים ולו היה ביכולתו היה עושה הכל על מנת להחזיר את הכספים".

"38% מסך הכסף שנלקח על ידי הנאשם הוחזר לאנשים טרם חקירת המשטרה, מדובר באדם בן 54 אב לשמונה ילדים, שהיה ידוע בנתניה במשך 10 שנות עבודתו כמתווך, כאדם הגון שעשה עסקאות לא מעטות והכל לשביעות רצון לקוחותיו. העובדה שגרמה לו לבצע מעשים שאינם מאפיינים אותו היא הסתבכות עם כספים וחובות שהלכו וגדלו עד שהובילו אותו לקריסה כלכלית ונפשית".