news 480x140

תקיפת חסר ישע

בית משפט השלום בכפר סבא, הרשיע את עודד שרביט - קצין יחב''ל לשעבר, בתקיפת עצור חסר ישע בתחנת משטרת נתניה לפני שלוש שנים. 

ראש צוות מודיעין יחב"ל - שרביט הורשע בתקיפתו של מישל אוחיון בתחנת נתניה לאחר שאוחיון נעצר בחשד לפריצה לביתו הפרטי של שרביט 

לקחת את החוק לידיים

זה קרה במרץ 2012. סמוך לשעה 11 בלילה, שוטרי תחנת נתניה עיכבו לחקירה את מישל אוחיון, בחשד לניסיון פריצה והשגת גבול לבית פרטי באזור נתניה. למזלו הרע של אוחיון, הבית אליו ניסה לפרוץ יחד עם שני חבריו, היה ביתו של עודד שרביט – ראש צוות מודיעין ביחב''ל. לאחר שלשרביט נודע, כי האדם אשר פרץ לביתו, עצור בתחנת נתניה, הוא עזב את האירוע המשפחתי ומיהר להגיע למקום. הקצין פגש את המתלונן בדרכו לחדר החקירות, לשם הובל אזוק בידיו וברגליו. כך תיאר אוחיון את מעשיו של שרביט בעדותו: "לפני הכניסה למעצר, יש חדר מדרגות, עודד ביקש מהשוטר שליווה אותי להוריד לי אזיקים מהידיים, השוטר אמר לו שהוא לא יכול להוריד לי את האזיקים, ואז עודד אמר לי 'בוא תיכנס לחדר מדרגות לפני בית המעצר', אמרתי לו 'אני אכנס איתך איפה שאתה רוצה'. נכנסנו לחדר המדרגות, הדלת נטרקה והוא התחיל להרים ידיים, פיצוצים, בוקסים, בעיטות"

ניסיון כושל לטייח את התקיפה

לאחר התקיפה, המתלונן, שהיה חבול בכל חלקי גופו ומבוהל עד המוות, הובל לחדר החקירות והמתין שם להמשך החקירה. באותה העת שרביט הבין כנראה, שביצע מעשים חמורים, שעלולים לעלות לו ביוקר. "ישבתי בחדר החקירות וחיכיתי לחוקר", סיפר אוחיון בעדותו במשטרה. "הייתי מת לעשן סיגריה, שעות ביקשתי ולא נתנו לי. פתאום בא עודד שרביט ואמר 'בוא תעשן סיגריה'. יצאתי איתו החוצה. הוא אמר לי 'תשמע ככה וככה'. אמרתי לו 'אין לך זכות לתת לי מכות'. נדף ממנו ריח של אלכוהול, אמרתי לו 'אתה מסטול, אתה עושה טעות'. אולי אחרי שיצאנו לסיגריה הוא התעורר, הבין שעשה טעות. אמרתי לו 'אני לא שק איגרוף שלך, אני אלך עם זה עד הסוף. אל תיקח את החוק לידיים. אם עשיתי משהו אני אשלם על זה, אתה עוד לא יודע, כבר מרים ידיים, מקלל'.

פער כוחות גדול בין השוטר למתלונן

למרות ניסיונותיו של שרביט להרגיע את הרוחות, אוחיון הגיש נגדו תלונה במחלקה לחקירות השוטרים, ונגד השוטר נפתח הליך פלילי, שהוביל להגשת כתב אישום חמור בגין תקיפת אדם חסר ישע. במהלך המשפט, שרביט הכחיש את המעשים המיוחסים לו וטען בין היתר, כי השתמש בכוח סביר בלבד על מנת להרגיע את החשוד שהשתולל, איים ואף תקף את השוטרים בתחנה. אך בית משפט לא השתכנע מטיעוניו של שרביט. כך קבע השופט אביב שרון בהחלטתו: "אין ולא יכול להיות חולק, כי עצם היותו של אדם נתון במעצר, מהווה מגבלה חמורה על חירותו. טווח התנועה שהאזוק יכול להפעיל את ידיו ורגליו מוגבל, ויכולתו להתגונן כשהוא מותקף נפגעת לחלוטין. גם שיווי משקלו של אדם אזוק ידיים ורגליים נפגע באופן קשה. בכך בא לידי ביטוי פער הכוחות הגדול שבין הנאשם לבין המתלונן הכבול".
באשר לניסיון של הנאשם להרגיע את הרוחות ולפייס את אוחיון, שאיים להתלונן עליו במח''ש, קבע השופט: "עצם שהייתו של הנאשם עם המתלונן לאחר האירוע האלים, ביודעו שהוא חשוד בפריצה לביתו ושהוא מתכוון להתלונן על תקיפה מציידו במח"ש, והיעדר רישום מדויק של הנאמר בשיחה ביניהם, הוא מעשה פסול מצדו של הנאשם הנגוע בניגוד עניינים חריף".

לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, בית משפט השלום בכפר סבא, קיבל את עמדת התביעה והרשיע את שרביט בתקיפת אדם חסר ישע.