האחים שבירו הורשעו בפרשת 'קוד שביר'

עונשי מאסר ממושכים וקנסות של מיליוני שקלים נגזרו על האחים יעקב (ג'קי) מור ואבנר שפיר מנתניה, קבלני עבודות עפר ותשתיות, שהורשעו בביצוע עבירות מס בהיקף של כ-120,000,000 שקלים, ובעבירות של סחיטה באיומים נגד ראש רשות מקומית.

בית משפט השלום בתל אביב, גזר היום (ד'), על ג'קי שבירו (מור), מאבן יהודה, 9 שנות מאסר בפועל, קנס של 4 מיליון שקלים ו- 28 חודשי מאסר על תנאי. על אחיו, אבנר שפיר מנתניה, נגזרו 6.5 שנות מאסר בפועל, קנס כספי של 800,000 ₪ ו- 15 חודשי מאסר על תנאי.

האחים, קבלני עבודות עפר ותשתיות, הורשעו בחודש מאי 2015 בביצוע שורה ארוכה של עבירות מס בהיקף של כ- 120 מיליון ₪ ובעבירות של סחיטה באיומים.

קבלות פיקטיביות בעשרות מיליוני שקלים 

הנאשמים הורשעו, כאמור, כי הוציאו חשבוניות פיקטיביות, בסכום כולל של לפחות כ- 85,000,000 ש"ח, במטרה לסייע לאחרים להתחמק ממס מבלי שבוצעו העסקאות המפורטות בהן. סכומי המע"מ שגבו הנאשמים מלקוחותיהם בגין החשבוניות הפיקטיביות, בסך של כ- 14 מיליון ₪ ועמלות נוספות, שולשלו לכיסיהם. יתרה מזאת, ניכו הנאשמים תשומות שלא כדין ודרשו הוצאות כוזבות בדוחות למס הכנסה, בסכום כולל של למעלה מ- 20 מיליון ₪.

האחים אף הורשעו על כך שהסתירו במחסן הצמוד לדירת מגוריה של אימם המנוחה ברמת אביב, מסמכים של החברות שפעלו באמצעותן, שמבדיקתם התברר כי הנפיקו חשבוניות בסכומים של כ- 350,000,000 , בעוד שבפועל הם דיווחו לרשות המסים על עסקאות בסך של כ- 50 מיליון ₪ בלבד. ג'קי שבירו (מור) הורשע גם בהעלמת הכנסות בסכום של כמיליון ₪, בגין השכרת נכסים שונים.

עבירות של סחיטה באיומים

בנוסף על עבירות המס, הורשעו האחים גם בעבירות של סחיטה באיומים. השניים איימו לפגוע ברני אידן, ראש המועצה האזורית עמק חפר, ובדניאל אלעל, מפקח בנייה במועצה, שפעלו לאכיפת צו הריסה מינהלי, שהוצא למבנה במושב בורגתא, ששבירו (מור) ביצע בו עבודות בנייה ללא היתר כדין.

על פי כתב האישום, שבירו (מור) איים על דניאל אלעל ואמר לו – "הפעם ויתרנו לך, פעם הבאה תקבל ישר כדור בראש". האחים, כאמור, אף איימו על ראש המועצה, התפרצו לישיבת המועצה, כשאקדחו של שבירו (מור) גלוי על מותנו והוא צועק ומקלל את ראש המועצה, וכאשר התבקש לצאת מהאולם, איים על ראש המועצה, ואמר לו כי אם ייהרס הנכס - "יישפך פה דם".

"פעלו כארגון בעל תכלית מרמתית" 

שופטת בית משפט השלום ציינה בעת הקראת גזר הדין כי "החומרה היתרה שאני רואה במעשי הנאשמים היא לאו דווקא במספרן הגדול של העבירות, היא מתבטאת בהתנערות הנאשמים מהוראות דיני המס, התנערות שורשית וחצופה, היא מתבטאת ביחסם הבוטה והמזלזל כלפי רשויות המס. הנאשמים פעלו במסגרת ארגון עסקי יזום, קבוע ושיטתי, שתכליתו הייתה לכאורה עסקית, אולם, התגלה כבעל תכלית מרמתית. בהתאם למדיניות הענישה הנהוגה בעבירות מס בתחום העבירות שבהן הורשעו הנאשמים, אני סבורה כי העונש ההולם את המעשים הוא עונש מאסר ממושך לריצוי בפועל, ורכיבים עונשיים בצדו, ביניהם, קנס כספי משמעותי".