סקר חדש של עמותת אור ירוק חושף: כמחצית מהנהגים בנתניה ועמק חפר מתעסקים בדברים אחרים תוך כדי נהיגה. שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נהגים עושים הכל חוץ מלנהוג"

בנתניה, נצפו בסך הכל 226 נהגים. נמצא, כי 48% מהם התעסקו בדברים נוספים תוך כדי נהיגה ובכך הוסחה דעתם

אור ירוק

 

הנתונים בנתניה

כמחצית מהנהגים בנתניה התעסקו בדברים אחרים בזמן נהיגה. כאשר 12% מהנהגים שנצפו דיברו בטלפון הסלולארי ללא דיבורית, 18% מהם החזיקו את הטלפון הסלולארי ביד- סימסו, גלשו ברשתית החברתיות, קראו מיילים וכו', 2% מהם קראו עיתון או ספר במהלך הנהיגה, 2% מהם התאפרו במהלכה, 7% אכלו במהלכה ו7% מהם התעסקו עם הנוסעים או חפצים במושב האחורי.

הנתונים בעמק חפר

בעמק חפר, נצפו בסך הכל 100 נהגים. נמצא, כי 58% מהם התעסקו בדברים נוספים תוך כדי נהיגה ובכך הוסחה דעתם. 12% מהנהגים שנצפו דיברו בטלפון הסלולארי ללא דיבורית, 25% מהם החזיקו את הטלפון הסלולארי ביד- סימסו, גלשו ברשתית החברתיות, קראו מיילים וכו', 2% מהם קראו עיתון או ספר במהלך הנהיגה, 1% מהם התאפרו במהלכה, 7% אכלו במהלכה ו11% מהם התעסקו עם הנוסעים או חפצים במושב האחורי.

כשנהג רואה צשטרה הוא ממתן את הנהיגה

שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "התוצאות העגומות מייצגות את מה שכל נהג רואה יום יום בכבישים – נהגים לא מפחדים מהמשטרה ועושים הכול כמעט חוץ מלנהוג. כשנהג רואה משטרה בכביש הוא לא מסמס בנהיגה ולא מדבר, הוא גם לא מתגלח ולא קורא עיתון. כשנהג רואה משטרה הוא ממתן את הנהיגה שלו, מתרכז ונוהג באופן בטוח. ולכן, משרד התחבורה חייב לחזק את אגף התנועה ולרכוש כבר מחר 200 ניידות ולגייס שוטרים וסטודנטים כדי להגביר את הנראות וההרתעה בכבישים".

הסכנות הקשורות להיסח הדעת בזמן נהיגה ע"פ הרשות האמריקאית לבטיחות בדרכים

• קריאה וכתיבת SMS במהלך נהיגה מגדיל את הסיכון לתאונת דרכים פי 23.
• לנסות להגיע לעצמים לא קבועים ברכב במהלך נהיגה מגדיל את הסיכון לתאונת דרכים פי תשעה.
• חיוג בטלפון הסלולארי במהלך הנהיגה ברכב כבד מגדיל את הסיכון לתאונת דרכים פי שישה.
• חיוג בטלפון הסלולארי ללא דיבורית מגדיל את הסיכון לתאונת דרכים פי שלושה.
• דיבור בטלפון הסלולארי לא דיבורית מגדיל את הסיכון לתאונת דרכים פי 1.5.