בית המשפט העליון הפחית את עונשו של יונתן היילו (25) תושב נתניה, שהורשע ברצח ירון איילין, שלטענתו אנס אותו. העונש הופחת מ-20 שנה ל-12 שנה וסעיף הרצח שונה להריגה

היילו יושב בכלא כבר מעל 5 שנות מאסר וצפוי להשתחרר בעוד כשש שנים

heylo

המנוח גם הוא היה תושב נתניה וגר בסמיכות למקום מגוריו של היילו. היילו טען כי המנוח היה מוכר בשכונה כדמות עבריינית ומעוררת פחד. כמו כן היה בעל עבר פלילי בעבירות של אלימות ומין. על פי דבריו של היילו בערעור, בשנים שקדמו לאירוע, המנוח נהג להטריד, לסחוט ולהכות אותו. כך, למשל, המנוח המציא לו כינוי גנאי מעליב בשם: "דוקט", שמשמעותו באמהרית היא "ילד סוחב קמח". לטענתו, כינוי זה פגע בו מאד ואף אומץ לגביו על ידי אחרים בשכונה. מעבר לכך, המערער מסר כי שנתיים עובר לאירוע, מושא האישום – המנוח קרא לו, חיטט בכיסיו ולקח ממנו כמה מאות שקלים במזומן.

ההתעמרויות בו, הגיעו לשיאם, במהלך השבועיים שקדמו לאירוע. היילו טען בערעור כי בתקופה האמורה, המנוח לקח אותו עמו, בשתי הזדמנויות נפרדות, לפארק השלולית, כאשר הוא מאיים עליו לאורך הדרך. כשהגיעו השניים לאזור חשוך בפארק – המנוח ניסה לבצע בהיילו מעשה סדום בכח, תוך שהוא מעיר לו הערות מיניות בוטות. באותה תקופה המנוח ביצע בו שני מעשי סדום שהובילו להחמרה במחלת האפילפסיה של היילו, ממנה הוא סובל מאז גיל 17. 

ליל האירוע

לטענת היילו בליל האירוע היילו הגיע יחד עם חברו לפיצוציה בנתניה, לאחר שהשניים שתו יחדיו משקאות אלכוהוליים. באותה עת, שהה המנוח בפיצוציה. המנוח ביקש מהיילו לשלם לו 1000 ש"ח מבלי שהיתה לכך סיבה ואף איים עליו שיהרוג אותו, אם לא ישלם לו הנדרש במועד שנקצב, וכן העיר לו הערות מיניות, הדומות בתוכנן לאלה שהשמיע באוזניו, תוך ביצועם של שני מעשי הסדום בו, בשבועות שקדמו לליל האירוע. בעת שהמנוח הסב את גבו אל היילו, התנפל היילו על המנוח מאחור והחל לחנוק אותו בידיו במשך מספר דקות. בשלב מסוים, שחרר את אחיזתו, והמנוח נפל ארצה. היילו הכה את המנוח מספר פעמים בראשו, באמצעות אבן שהיתה במקום, אחז ברגליו וגרר אותו לאורך כ-35 מטר, עד לנקודה הנמצאת בסמוך למכולת אשפה שהיתה מצויה בחניון, והחל להכות שוב בראשו של המנוח, בכוח רב, באמצעות אבן. בסיום ההכאה הלך לביתו והותיר את המנוח במקום. תוך שהוא מאיים עליו שאם לא ישלם לו בתוך יום, או יומיים – הוא יכה אותו.

כתוצאה מכך נגרמו למנוח שברים מרוסקים בגולגולת ובעצמות הפנים, פצעי קרע בקרומי המח ודימומים בין קרומי המח, שהובילו למותו. מספר שעותלאחר מכן, הסגיר עצמו היילו למשטרה. 

טענות הפרקליטות

הפרקליטות הסכימה כי היילו היה קורבן לסחיטה ולאיומין, אולם טענה בין היתר כי לא היה על המערער איום מיידי, וכן עמדו בפניו חלופות שאיפשרו להמנע מהמתתו של המנוח. עוד טענה כי מדובר ברצח אכזרי, המצדיק עונש מאסר משמעותי מאחורי סורג ובריח, ואין מקום להעניק הקלה

בית המשפט קבע

"זהו אחד מאותם מקרים שבהם המשפט אינו יכול להכיל את מלוא מורכבותם של החיים ושל הצער האנושי. כמו כן, זהו מקרה שמחייב איזון בין ההתחשבות במצוקת הפרט לבין שיקולי צדק כלל חברתיים, ובכלל זה השמירה על קדושת חייו של כל אדם, גם מי שפשע, והחשש מפני מתן הכשר לעשיית דין עצמית ולנקמה"

סעיף הרצח הומר כאמור להריגה ומספר שנות המאסר הופחת ל-12 שנים