בית המשפט השלום בחדרה החליט השבוע כי אין מניעה לקיים מפעם לפעם אירועים שונים במקום שיש לגביו רישיון עסק למסעדה

ראשית הפרשה לפני כארבע שנים, עת הוגש כתב אישום כנגד מפעילי מסעדת ערוגות הבושם, הנמצאת בכביש 4 בין נתניה לחדרה. בכתב האישום נטען כי העסק פועל כאולם אירועים, לרבות מכירת משקאות משכרים ללא רישיון עסק. 

party

סנגורם של הנאשמים, ד"ר ניסן שריפי, טען בדיון שנערך היום כי "מדובר כאן במסעדה, שכדרכן של מסעדות בשנים האחרונות, בשל ירידה בהיקפי התיירות בישראל, נאלצות לערוך מפעם לפעם אירועים, אשר מגבים את המסעדות הללו כלכלית. אין בחוק רישוי עסקים, וגם לא בחוק התכנון והבנייה יצור מסוג מסעדת אירועים. מדובר ביצור שהקידמה יצרה בטרם התערבותו של המחוקק". 

עוד טען ד"ר שריפי כי "החוק לא אסר בשום פנים ואופן קיום אירועים במסעדה, וכל עוד אין הדבר מהווה אקט של קבע אלא אירועים מפעם לפעם, בוודאי שאין הדבר אסור הן על פי דין והן על פי פסיקת בית המשפט"
השופטת רקפת סגל-מוהר קיבלה את טיעוניו של ד"ר שריפי, וציינה כי גם לטעמה מדובר במסעדת אירועים כתופעה קיימת המהווה "יצור שהקידמה יצרה בטרם התערבותו של המחוקק".
השופטת קיבלה לבסוף את הסדר הטיעון המקל שנכרת בין הצדדים, והטילה קנס בסך של 7,500 ₪ על החברה המפעילה את המסעדה וקנס בסך של 5,000 ₪ על כל אחד מבעליה, וזאת בגין התקופה בה פעלה המסעדה ללא רישיון עסק.
גורמים בענף המזון מסרו בתגובה לפסיקה זו, כי מדובר בפסק דין תקדימי שמאפשר למסעדות ברחבי הארץ "מרחב נשימה" למול ההאטה בפעילות הכלכלית ובנפח התיירות, וכי כעת יוכלו לקיים אירועים מפעם לפעם, עניין שגם צפוי להוריד את מחירי המנות המופקעים באולמות השמחה הרגילים.