לאחר שאישרה מועצת העיר בחודש יוני את אכיפת עבירות התנועה, החלה החודש נתניה באכיפה מוגברת בעבירות תעבורה לרבות רכיבה אופניים, אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי

על פי החלטת הממשלה, הורחבה האכיפה באופן שיוענקו לפקחי הרשויות המקומיות סמכויות לאכוף עבירות תעבורה.

פארק אופניים

תמונה: עיריית נתניה

בחודשים נובמבר-דצמבר האכיפה תתבצע על ידי רישום אזהרות בלבד, והחל מחודש ינואר 2018 תחל תיכנס האכיפה לתוקפה באמצעות קנסות באופן מלא.

ברחבי העיר יסיירו עשרות פקחים עירוניים בפריסה רחבה שהוכשרו למשימה שמטרתה צמצום מספר הפגיעות בהולכי הרגל, ברוכבים והפרדת השימושים בסוגי הדרך השונים. 
לקראת תחילת האכיפה ע"י הפיקוח העירוני, קיימה העירייה פעולות הסברה ויידוע הציבור, לרבות הסברה בבתי ספר התיכוניים ובחטיבות הביניים בשיתוף השירות המשפטי, מנהל החינוך ומנהל האכיפה. במסגרת המפגשים הבית ספריים, מתקיימות הדרכות ע"י עורכי הדין מהשירות המשפטי אודות כללי נהיגה נכונה ובטוחה על אופניים, אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי, כמו כן מוסבר לתלמידים מהן העבירות המוגדרות בתקנות התעבורה ומהן הסנקציות שניתן לנקוט במידת הצורך.
ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר: "אנו מעודדים שימוש ברכיבה על אופניים כתחליף לנסיעה ברכב פרטי כמהלך המסייע לשמירה על הסביבה והפחתת זיהום האוויר, עם זאת, אנו עדים לתאונות דרכים בהם מעורבים הולכי רגל ורוכבי אופניים. אני מאמינה שהסברה נכונה אודות רכיבה בטוחה, הן במוסדות החינוך והן בבית, בשילוב אכיפה, יובילו להפחתת התאונות ושמירה על ביטחונם של הולכי הרגל ורוכבי האופניים".

עיקרי התקנות

ניתן לנהוג על אופניים חשמליים מגיל 16 ורק על שבילי אופניים וכבישים. אופניים חשמליים מוגדרים כאופניים בעלי הספק מרבי של 250 ואט, שמהירות נסיעתם אינה עולה על 25 ושהמנוע מפסיק את פעולתו כאשר מהירות האופניים עולה על 25 קמ"ש בהתאם לתקינה האירופית.
באופניים החשמליים יותקנו אביזרי בטיחות הכוללים צופר או פעמון, פנס קדמי בעל תאורה לבנה, פנס אחורי בעל תאורה אדומה, מחזיר אור מאחור ומחזירי אור בצבע צהוב על דוושות האופניים.
האופניים החשמליים ידרשו לשאת סימון רשמי של המילים "אופניים עם מנוע עזר".
חובת חבישת קסדה- רוכבים עד גיל 18 חייבים לחבוש קסדה בכל דרך, בכביש בין עירוני החובה חלה על כולם.

בין יתר האיסורים שייאכפו על ידי פקחי העירייה

איסור נסיעה על המדרכה ברחוב בו קיים שביל אופניים- לכל סוגי המשתמשים.
איסור לחצות במעבר חציה ברכיבה - חצייה מותרת להולך רגל רק בהובלה של האופניים הרגילים והחשמליים או הקורקינט הרגיל או החשמלי.
איסור הליכה של הולכי רגל על נתיב המיועד לאופניים.
איסור הרכבה על האופניים בהתאם לסייגים הקבועים בתקנות.
דרגות הקנס שיינתנו משתנות ובטווח של 100-1,000 ₪.