ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת דנה השבוע בשריפת פסולת והשלכותיה על זיהום האוויר. טל פרנקל, ממובילי קבוצת פעילי איכות הסביבה בנתניה שנכחה בישיבה: "הוועדה היא צעד חשוב ומתחילים לשתף איתנו פעולה"

שריפת פסולת

שריפת פסולת | צילום: טל פרנקל

השבוע נערכה ישיבה של ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת שדנה בין השאר בשריפות של פסולת מאולתרת. בישיבה נטלה חלק טל פרנקל, ממובילי קבוצת פעילי איכות הסביבה בנתניה. "מעבר לעניין אכיפת השריפה עצמה, אחד המשתתפים ציין כי הבעיה מתחילה בתהליך איסוף הפסולת עצמה", אומרת פרנקל. "עד שהנושא לא יוסדר בצורה ראויה ויהיה פיקוח לאן מפנים את הפסולת הקבלנים שמקבלים אותה, ימשיכו לשרוף את מה שאפשר בתחומי הקו הירוק בערים הגדולות. יש מי ששמחים להגיד שזה מגיע מעבר לקו הירוק, אבל זה ממש לא נכון".

על חשיבות הוועדה הוסיפה פרנקל: "הוועדה הייתה צעד חשוב והנוכחות של הפעילים הייתה מאוד מרשימה. היום יש הבנה גם במשרד להגנת הסביבה שיש תושבים שלא יוותרו על הבריאות שלהם. עד היום, ההרגשה שלנו התושבים שמישהו לגמרי נרדם בשמירה. כעת יש דעת קהל שדורשת את זה ומתחילים לשתף איתנו פעולה".

"ניהלתי שיחות אישיות עם כמה מאנשי המפתח הבכירים בתחומים הרלוונטיים, ח"כים וקודקודים אחרים שנכחו, בנושא המפגעים עמם אנו מתמודדים בנתניה - פסולת , אסבסט לסוגיו וכמובן שריפות הפסולת", הוסיפה בפוסט בפייסבוק שפרסמה בנושא "אני שמחה להגיד שההיענות הייתה חיובית לפגישות בארבע עיניים, בערוץ טלפוני פתוח לדיווחים על מפגעים לקבלת מענה רציני וכן בהעברת חומר נוסף על מנת להמשיך ולהתמודד עם המפגעים הקיימים".

בעתיד צפויה פרנקל לנסות ולקדם נושא קריטי נוסף מבחינתה הנוגע לפסולת הרעילה. "אסור שיהיה מצב שקבלנים יקבלו מראש כסף לכיס ויעשו עם הפסולת מה שהם רוצים", היא אומרת. "כשיש פסולת רעילה יש להעביר אותה לאתר ההטמנה. כשיגיעו לשם, שישלמו לקבלנים פר הפסולת שהביאו".