קיץ 2018 מתאפיין בריבוי מקרי טביעה ועד כה נמשו מהמים בנתניה 10 בני אדם שנזקקו לטיפול מתוכם אדם אחד טבעו למוות. על רקע זאת קיים מד"א בשיתוף עיריית נתניה פעילות הדרכה מיוחדת בחוף 'סירונית' בנתניה במטרה להעלות את המודעות להצלת חיים בחופים, זו השנה השביעית ברציפות 

מד"א

צוותי מד"א מדריכים החייאה בחוף סירונית | צילום: אילן עזריה

מתחילת עונת הרחצה בסוף חודש מרץ ועד היום החובשים והפאראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ל 225 בני אדם שנמשו מהמים בחופים, בריכות ומאגרי מים שונים, מתוכם 10 בני אדם בנתניה. על רקע נתונים קשים אלו ובמטרה לעורר את המודעות לשמירה על חיי אדם גם בחופי הים העמוסים בימים אלה, ערכו בסוף השבוע צוותי מד"א בשיתוף פעולה עם עיריית נתניה הדרכה מיוחדת בחוף "סירונית" בעיר. זו השנה השביעית בה מתבצעת פעילות הדרכה מסוג זה.

במסגרת ההדרכה בוצעה הדמיית אירוע בו מציל חילץ טובע מהים ובוצעו סדנאות ללימוד ותרגול החייאה לכל באי החוף, בשפה העברית והצרפתית ובמספר רב של עמדות תרגול. כמו כן, במסגרת ההדרכה שאורגנה ע"י ראובן איבגי, אחראי המתנדבים של מד"א במרחב שרון התקיימה תצוגת תכלית של רכבי ההצלה של מד"א בה השתתפו ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים, אופנועי מד"א ובימבולנס. התצוגה וההדרכה הועברו ללא תשלום לכל באי החוף, נערכו בעברית וכן בצרפתית, לאור כמות התיירים הגבוהה מצרפת הפוקדת את חופי נתניה בימים אלה.

איריס אליזרע, בת שירות במגן דוד אדום הדריכה בשפה הצרפתית, תיארה: "בסיוע המצילים קראנו לעוברים והשבים לבוא לראות את התרגיל ולקחת חלק בהדרכה, וזכינו להיענות גדולה מאוד. בשלב הראשון בפעילות ביצע מציל הדמיית אירוע של הצלת טובע מהים והחייאתו ולאחר מכן התחלנו בהדגמת ההחייאה על בובות בה הוסברו פעולות ההחייאה בפירוט, שלב אחרי שלב, וכמובן ניתנה אפשרות לכל המשתתפים לתרגל החייאה ולקבל משוב. הפעילות הייתה מאוד מוצלחת, הקהל שמנה כמה מאות משתתפים הביע המון סקרנות, התלהבות ורצון ללמוד, במיוחד התיירים הצרפתים. הדרכות מסוג זה חשובות מאוד ובמקרים רבים הן יכולות להוות את ההבדל בין חיים ומוות."

ראש מנהלת החופים בעיריית נתניה, ציון שדה: "כמדי שנה, ערכנו את הפעילות החשובה הזו גם השנה. זו פעילות ברוכה ויעילה, ואנו רואים חשיבות רבה בהדרכת הציבור על פעולות החייאה ומתן עזרה ראשונה. אנחנו פועלים להרחיב את ההדרכות לחופים נוספים בעיר. חיי אדם הם מעל הכל וחשוב שהציבור יקבל את הכלים להחייאה ויוכל לבצע פעולות ראשונות עד להגעת צוותי מד"א למקום".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מד"א שם לו למטרה לתת לכל אחד ואחת ידע בסיסי להחייאה והגשת עזרה ראשונה, שכן במצבי חירום כל דקה קובעת. לכן, אנחנו מבצעים במד"א הדרכות במתן עזרה ראשונה ובביצוע פעולות החייאה בסיסיות בכל מקום, אפילו בחוף הים. אני קורא לציבור הרחב לרחוץ רק בחופים מוכרזים ובשעות הפעילות של שירותי ההצלה ולהימנע מסיכונים מיותרים. בכל צורך רפואי, ניתן להתקשר למד"א לקו החירום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי'."