במבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בנתניה ובסביבה, שכלל 92 ביקורות, עלה כי רק בקרב 8% מהעסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין

סמילנסקי 6

בניין רשות המיסים | צילום: נתניה נט

במבצע הביקורת של מס הכנסה שנוהל על ידי עובדי משרד פקיד שומה נתניה, נבחרו 92 בתי עסק בתחום המסחר, השירותים והמקצועות החופשיים, מתוכם עלה כי בקרב 8% בלבד לא נרשמו הכנסות כנדרש.

ביקורת בחנויות לממכר מזון

בביקורת שהתקיימה במסעדה בנתניה גילו המבקרים כי לא בוצעו רישומים של המכירות ולא תועדו העסקאות שבוצעו במסעדה משנת 2017 ועד ליום הביקורת. בהסבר שניתן על ידי בעל המסעדה נאמר: "לא ידעתי שצריך לשמור את פירוט כל העסקאות ורואה החשבון שלי לא אמר על זה כלום". 

בגלידריה נערכה קניית ביקורת מספר ימים לפני המבצע. במהלך הביקורת ביום המבצע נמצא שקניית הביקורת לא תועדה. בעל הגלידריה הנחוש טען: "אני אוכיח לכם במצלמה שרשמתי את הקנייה". בעל מסעדה שלא רשם קניית ביקור מוקדמת שנערכה ביום המבצע מיהר לתלות את האחריות על המלצרית ואמר למבקרים: "נשאל את המלצרית למה לא רשמה".

ביקורת בחנות לממכר טבק

במהלך הביקורת נכנסו המבקרים לחנות לממכר טבק ונרגילות וכאשר ביצעו השוואה בין דוחות כרטיסי האשראי לבין הרישום לקופה, נמצא שחלק מההכנסות באשראי לא תועדו בקופת העסק. תשובתו של בעל העסק היתה: "שבע פעולות באשראי לא הדפסתי בגלל הלחץ"

מדוברות מס הכנסה נמסר "פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים".