קונסוליית הכבוד של ליטא בישראל נחנכה בנתניה, בראשה מונה איש העסקים והיהלומן שי שניצר 

מרים פיירברג

מימין יו״ר אגודת הידידות ישראל-ליטא ח״כ סימון דווידסון, שמואל שניצר, ראש עיריית נתניה מרים פיירברג, יו״ר פרלמנט ליטא ויקטוריה צמליסטה נילסן, שי שניצר 

הקונסוליה נפתחה בבניין עיריית נתניה, עם אורחת כבוד שהגיעה לארץ לרגל הפתיחה, וכאורחת רשמית של משרד החוץ, ויקטוריה צ'מיליטה-נילסן המשמשת כיו"ר הפרלמנט הליטאי. יחד איתה הגיעו חברי פרלמנט מליטא, שגריר ישראל בליטא, יוסי לוי, ובכירים ממשרד החוץ הישראלי.

בטקס הסרת הלוט מעל הקונסוליה החדשה, הושם דגש על שותפות הגורל בין שתי מדינות קטנות ודמוקרטיות שמתמודדות עם מציאות מאתגרת ומייצרות צמיחה.

שי שניצר פתח את האירוע ואמר כי ליטא מעוניינת לקדם את יחסי המסחר והתיירות בינה לבין ישראל, ולקדם השקעות ישראליות בחברות סטארט-אפ בליטא. "עדות לחשיבות שליטא מייחסת לפוטנציאל הכלכלי של היחסים עם ישראל היא הצבתו של נספח כלכלי בשגרירות ליטא בישראל, כאשר כמותו יש רק עוד 12 בנציגויות של ליטא ברחבי העולם", אמר שניצר והוסיף "להיות קונסול של כבוד זה לא רק כבוד אלא גם עבודה קשה".

ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג איכר "אני שמחה וגאה על פתיחתה של קונסוליית הכבוד של ליטא דווקא בנתניה", הכריזה פיירברג איכר. "יש אולי ערים גדולות יותר, יש עשירות יותר, יש עתיקות יותר, אבל אין כמו נתניה, שהיא הבית המסביר פנים ביותר במדינת ישראל".

לינה אנטנביצ'יינה, שגרירת ליטא בישראל, פעלה ללא לאות למען פתיחת הקונסוליה "פתיחת הקונסוליה בנתניה היא עוד דרך של ליטא לחשוף בפני הציבור הישראלי את היתרונות של ליטא הן כפנינת תיירות והן ככר פורה לשירותי חדשנות טכנולוגיים", הוסיפה השגרירה. "תעשיית ההיי-טק של ליטא ערוכה במלואה לספק פתרונות חדשניים ברמה עולמית לשותפים זרים. מאגר הכישרונות של ליטא כולל מומחי הנדסת תוכנה, מומחי IT, ואלפי סטודנטים בשתי ההתמחויות הללו ביחד. עבור יזמים ישראליים, ליטא היא שער כניסה להקמת שותפויות כלכליות עם האיחוד האירופי".

בטקס חנוכת הקונסוליה השתתף גם ח"כ סימון דוידסון ממפלגת יש עתיד, שנולד בוילנה ומשמש כראש קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל ליטא; וראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך, לה ברית ערים תאומות עם קובנה שבליטא.

שי שניצר, בן ה-42, הוא נשיא חברת ש.שניצר יהלומים, בוגר הפקולטה לכלכלה, ולימודי מנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. שניצר כיהן בתפקידים שונים בהנהלות בורסת היהלומים והתאחדות תעשייני היהלומים ויזם הקמת מספר חברות בתחום הטכנולוגי ומכהן כדירקטור בחברת נדל״ן בורסאית.
שניצר הוא דור שלישי למשפחת יהלומנים ותיקה, נכדו של משה שניצר ז״ל, ובנו של שמואל שניצר שכיהנו כנשיאי בורסת היהלומים.