לינט והתזמורת | צילום: שירה הומינר

תזמורת ירושלים מזרח ומערב פותחת את עונת הקונצרטים עם לינט, הדיווה הגדולה מתורכיה, שחוזרת לאחר שנים לבמות בישראל. לצד וירטואוז הבגלמה איציק ריקן תבצע לינט את השירים דרכם הפכה למי שהיא היום, מקלאסיקות סגנון הערבסק התורכי ועד להפתעות מוסיקליות אחרות 

תזמורת ירושלים מזרח ומערב בניהולו המוסיקלי ובניצוחו של תום כהן, פותחת את עונת 2021-2022.
העונה ה-12 תיפתח עם הקונצרט "המלכה מאיסטנבול" שיגיע להיכל התרבות נתניה ב-15 בנובמבר ויתקיים בכיכובה של הכוכבת הישראלית שמיליונים סוגדים לקולה בתורכיה. לינט חוזרת לאחר שנים אל הבמות בישראל במסגרת סיבוב הופעות שמתקיים ב-11 ערים ברחבי הארץ במהלך חודש נובמבר,
והיא תארח במסגרת הקונצרט את איציק ריקן, וירטואוז הבגלמה, בקלאסיקות סגנון הערבסק התורכי והפתעות מוסיקליות אחרות. 

תחילתו של הקשר הישראלי- תורכי, החל באופן מפתיע דווקא בשנה האחרונה המורכבת שעברה על עולם התרבות בפרט והעולם בכלל, במהלכה התפתח סיפור אהבה מפתיע בין תזמורת ירושלים מזרח ומערב לבין הקהל התורכי. במהלך שנת הקורונה הפכה תורכיה לאחת המדינות המובילות במספר הצפיות בערוצים הדיגיטליים של התזמורת, עם ממוצע של למעלה מחצי מיליון צפיות בחודש ביוטיוב בלבד.הדבר הוביל לשיתוף פעולה בין התזמורת לזמרת התורכיה לינט, בשיר "חומות חימר/ Yalniz Degilsin". לשיר, שיצא במקביל בארץ ובתורכיה, נכתב טקסט פיוטי בתורכית ע״י המשורר Gunay Coban בהשראת הטקסט המקורי של רחל שפירא. הלחן של מרגלית צנעני פגש עיבוד מלא רגש של מאסטרו כהן ולביצועיהם של נגני התזמורת הצטרף וירטואוז הבגלמה איציק ריקן. 

השיר והקליפ שמלווה אותו, שזכו להצלחה גדולה ולסיקור רחב בתקשורת התורכית, בישרו את תחילתו של שיתוף פעולה ארוך טווח בין תזמורת ירושלים מזרח ומערב ללינט. בחודש האחרון, איגוד העיתונאים התורכי אף העניק לתזמורת ירושלים מזרח ומערב, בניהולו האומנותי ובניצוחו של תום כהן, את הפרס היוקרתי ביותר בתחום התרבות בתורכיה, פרס "עדשת הזהב". הפרס הוענק להם בקטגורית "הרכב השנה" תוך ציון מיוחד לתרומתם לקידום השלום והעמקת הקשרים החיוביים במזרח התיכון .

שיתוף הפעולה עם לינט הינו שיתוף פעולה בינלאומי נוסף של מאסטרו כהן והתזמורת, לאחר שני שיתופי פעולה בינלאומיים קודמים - עם הדיווה המרוקאית סנאה מרחאטי בשיר, ״וויאכ״ ושיתוף הפעולה עם הזמרת רחלה והיוצרים מאיחוד האמירויות בשיר ״חשבי״ .

לינט מנשה, היא זמרת ישראלית המוכרת בשמה הפרטי כשם במה. מגיל חמש החלה להופיע עם אמה לאה כצמד "לילה ולינט" במועדונים בטיילת בת ים וזכתה לפרסום והכרה כלינט ילדת הפלא. ב1991, בגיל 16 הוציאה את שירה הגדול בעברית "אתה לא ראוי לאהבה הזאת". בהמשך עזבה עם אמה לאינסטנבול, בעקבות הצלחת שירן "אני אנא" בגרסה הטורקית שם הפכה להצלחה מסחררת אך חזרה לישראל בעקבות רעידת אדמה בטורקיה שהרסה את ביתה. ב-2006 שבה לטורקיה בעקבות הצעתו של מפיק מקומי שם היא מנהלת כיום קריירה משגשגת.

תזמורת ירושלים מזרח ומערב הינה תזמורת קאמרית המונה כשלושים נגניות ונגנים המגיעים מכל קצוות הארץ והמגזרים המרכיבים את החברה הישראלית ובמגוון גילאים נרחב. כל שלוש הדתות המונותאיסטיות מיוצגות אצל הנגנים והיוצרים. הם מנגנים על כלים קלאסיים מזרחיים, כלי קשת, כלי נשיפה וחטיבת קצב. עיבודיה של התזמורת נכתבים על ידי מנהלה המוסיקלי, המנצח תום כהן, מוסיקאי בעל שם בינלאומי הידוע ביכולתו הייחודית להעביר באמצעות עיבודיו ושיטת הניצוח המקורית שלו את המוסיקה של ארצות ערב וצפון אפריקה למוסיקאים ולקהלים שונים ומגוונים. הם מושתתים על השפה המוסיקלית אשר פותחה בה לאורך השנים, המשלבת ומחברת מתודות מוסיקליות ממזרח וממערב לכדי שפה אחידה, קוהרנטית ואורגנית, המפגישה, למשל, מקאמים ומקצבים מארצות ערב והאסלאם עם הרמוניה ואסתטיקה מערביות. לאורך השנים הקים כהן תזמורות אחיות המושתתות על האבטיפוס של תזמורתו הירושלמית ברחבי העולם עליהן הוא מנצח עד עצם היום הזה.